Öne Çıkan Yayın

Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı

  Benim hindistan cevizi yağı ile tanışmam uzun zamana dayanıyor diyebilirim. İyi ki dediğim temizleme ürünlerinin arasında ilk sırada ye...

27 Mart 2017 Pazartesi

Kalem Etek Dikimi

#kendikkendingiy  etiketi ile yolumuza başlayabiliriz J

Dikişe merak saldıysan ve kendi emeğinin ürünü olan kıyafetleri giyme duygusunu tatmak istiyorsan doğru adrestesin, HOŞGELDİN tatlı kız. Dikiş için başlangıç kıyafeti olarak etek tercih edilir genelde. Çünkü dikimi, kesimi daha kolay ve dikiş adına öğrenilmesi gereken ana kurallar için daha doğru bir seçim.

Dikiş demek sana ve vücuduna uygun olan kıyafeti dikmek demek ise -ki öyle- o zaman ilk etapta tabi ki önemli olan unsur ölçülerdir. Kalem etek için de bel, kalça ve etek boyu ölçüleri bizim için yeterli olacak.

Öncelikle kumaşımızı boyuna dokunmayarak eninden ikiye katlıyoruz. Eteğin ön kısmında dikiş olmaması için katlanmış kısım eteğin ön kısmı olacak. Etek vücuda daha orantılı otursun diye eteğin bel kısımlarında pens yapacağız. O yüzden bel ölçünüzün 3 cm fazlasını ölçü olarak alacaksınız çünkü pensler içe doğru dikilecek ve yok olacak J

Örnek verecek olursak ;
Bel:60 , Kalça:90 , Etek boyu: 90 olsun. Mükemmel bir örnek oldu farkındayım J

Şekildeki gibi bel ölçünüzü alırken 60 değil 63 olarak ölçeceksiniz. Kalça ve etek boyunda bu uygulama yok tabi.  Bel ve kalçayı eğimli olarak birleştirdikten sonra uzun bir cetvelden yardım alarak kalçadan etek bitişine doğru tamamen düz inebilirsiniz. Kumaş üzerinde bu işlemi yaparken kumaş sabunu kullanabilirsiniz ya da evde kuruttuğunuz katı el sabunları da işimizi görür. Kumaş üzerine etek ölçüsünü çizdikten sonra toplu iğne ile çizdiğiniz yerlerin bazı bölgelerinden alttaki kumaşla üstteki kumaşı sabitlemek için tutturun. Kumaş üzerindeki ölçüyü keseceğimiz için toplu iğneler bizim için hansel ve gretel in yollara attığı şekerler gibi yön gösterici olacak. Toplu iğne ile de sabitledikten sonra, çizdiğimiz yerlerden 3cm kadar pay bırakarak eteğin ön ve arka ölçüsünü birbirinden ayırarak kesiyoruz. 3 cm pay bırakma amacımız da dar olmasına karşılık bir önlem ve overlok için diyebiliriz. Tabi evde dikiyorsak ve dikiş makinemiz dışında bir silahımız yoksa overlok kısmı bizim için geçerli değil.

Şimdi elimizde ikiye katlanmış iki parça var birisi ön diğeri arka parça. Arka parçanın arkaya gelecek olan kısmını dikiyoruz, üst kısmında 10-15 cm fermuar boşluğu bırakacak şekilde. Ön parçayı ikiye katlanmış şeklinden açıyoruz ve arkasını diktiğimiz arka parçayı da açarak bu iki parçayı ön kısımları yüz yüze gelecek şekilde üst üste getiriyoruz. Ölçü alırken çizdiğimiz sabun izlerinden bu iki parçayı birbirine tekrar iğneleyebiliriz. Daha sonra yan dikişleri dikiyoruz. Bundan sonra etek kalıp olarak az çok elimize geldi. Şimdi yapmamız gereken 3 cm lik üçgen görünümlü pensleri içe doğru dikmek. 
Vee bunu da yaptık. Şimdi genelde en meşakkatli olarak adlandırılan kısma geldik. FERMUAR. Bunun için makinenize fermuar başlığı takmalısınız. Eteğin arkasını dikerken bıraktığımız 10-15 cm lik boşluğa fermuarı yerleştirip yine bizim için dikerken kolay olsun ve kumaşımız sağa sola yaylanmasın diye toplu iğne ile iğneliyoruz. (Burada fermuarı dikmeden önce eteği deneyin ki boşluğun sizin için uygun olup olmadığına bakın. Eğer giyerken sıkıntı çıkmıyorsa boşluk iyi demektir ama giyerken zorlandı iseniz boşluğu biraz daha artırıp fermuarı öyle dikebilrsiniz.)Fermuar dikimini görüntü olarak da hoş dursun diye fermuarı çok göstermeden tabiri caizse dibinden dikiyoruz.Ve son olarak etek kenarlarını içe katlayarak dikmeye geldi. Etek ucunu iki kere içe doğru katlayarak yine bize referans olan iğnelerle iğneliyoruz. Eğer dikişte çok yeni iseniz iğneledikten sonra elinizle düz dikiş yapıp daha sonra makine ile dikebilirsiniz.Ben eteğe kemer kısmı da yaptım daha hoş durması adına. Bunun içinde bel ölçünüzden 5cm kadar uzun ve 10cm kalınlığında bir kumaşa ihtiyaç var. İçine kemer kısmının daha tok durması adına tergela dediğimiz tuafiyelerde rahatlıkla bulabileceğiniz bir malzeme koyuyoruz. Onun yapışkan kısmını içe getirerek ütü ile bastırıyoruz ve kumaşı kapatıp dikerek bir kemere dönüştürüyoruz. Bu kemeri etek bel kısmıyla birleştiriyoruz ve kemer kısmı olan bir eteğimiz oluyor.


 (Tergela dediğimiz beli tok tutmasına sebep olan beyaz malzeme. Üzerinde cetvelle ölçü alıp kalemle çizerek kesiyoruz.)


 

Hadi siz de deneyiiiiinnn J

3 yorum:

  1. Ay çok güzel olmuş eline sağlık ^^ ben de üşeniyorum ama zorla olsa dikişi öğrenmeye çalışıyorum ^^

    YanıtlaSil